64 yıldır vazgeçmedi! ‘Bunlardan insan yaparım’
64 okunma

64 yıldır vazgeçmedi! ‘Bunlardan insan yaparım’

ABONE OL
Ekim 15, 2021 08:15
64 yıldır vazgeçmedi! ‘Bunlardan insan yaparım’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tekirdağ’da daha önceki balıkçı 79 yaşındaki Ali Hiçsolmaz, deniz sevdası suratından her gün Süleymanpaşa Balıkçı Sığınağına gelerek dostlarının ağlarını onarıyor.

Kentte 64 sene süresince uyumunu denizden sağlayan Ali Hiçyılmaz, 2 sene evvel teknesini satarak balıkçılık yapmayı vazgeçti. Deniz sevdasından bırakamayan Hiçsolmaz, ilerleyen yaşına karşın her gün balıkçı sığınağına gelerek dostlarına dayanak ediyor, zamanın büyük kısmını burada geçiriyor.

“İyot kokusunu almadan duramam.” diyen Hiçsolmaz, kıyıdaki ağları onararak deniz isteğini sürdürüyor.

Hiçsolmaz, Anadolu Ajansı muhabirine, 13 yaşında babasının yanında başladığı balıkçılığı bir vakit evvel ilerleyen yaşı sebebiyle vazgeçtiğini söyledi.

“BU AĞLARDAN İNSAN YAPARIM”

İşin inceliklerini babasından bildiğini anlatan Hiçsolmaz, şöyle konuştu:

“Zaman zaman başka işler yapsam da kesintisiz babamla balığa gidip geliyordum. Balık ağı tamiratını da babama dayanakçı olmak için minik yaşlarda bildim. Hatta amcamdan dayak dahi yedim, ‘okuyacaksan balıkçı olma’ diye. Reyin oymayı beğenmiyordum, kesintisiz iş sunim, ağ sunim isterdim. Kendini metheden insan iyi insan değildir ama bu ağlardan insan yaparım başka bir deyişle. Ağın tamiratını, donatma işini, mantar, mermi takma işini yaparım.”

Hiçsolmaz, daha öncekinden balık çeşidinin daha fazla olduğunu, 1985 senesinde 90 günde 60 ton beyaz mezgit yakaladığını anlattı.

Şuursuz ve firari avcılığın zamanla her şeyi tamamladığını vurgulayan Hiçsolmaz, bu vaziyete çok üzüldüğünü dile getirdi.

Alışan insanın denizden kolay kolay kopamadığına değinen Hiçsolmaz, şöyle devam etti:

“Sabah namazımı kıldıktan sonra kahvaltımı yapıp limana geliyorum. Sabahtan ikindiye kadar burada ağ yapıyorum. Hiç işim olmasa dahi her gün buraya geliyorum. 70 yıldır burada bu iyot kokusunu almışım, o iyotu koklamadan günüm geçmiyor. Burada en daha önceki balıkçı ben kaldım diyebilirim. İşim olmasa da gelip başka dostlara dayanak ederim. Sağ olsun balıkçı kardeşlerimiz de balıksız vazgeçmiyor beni. Denizden dönen balıkçılar gelip istediğin balığı alabilirsin diyor. Sağ olsun herkes çok hürmetli. Sıhhatim el verdiği sürece balıkçı sığınağında ağ yapmaya devam edeceğim.”

Balıkçı Hüseyin Oğuz da Hiçsolmaz’ın her sabah tüm balıkçılardan evvel limana geldiğini belirterek, “Hepimiz Ali amcayı takdir ediyoruz. Her gün aksatmadan limana geliyor. ‘Onu burada ağ yaparken görmediğimiz gün yok’ desek yeridir. Zaman zaman onun deneyimlerini de dinliyoruz. Bizim için çok bedelli.” dedi.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.