50 Yaşına Girdiğine İnanmanın Zor Olduğu 8 Önemli Teknolojik Buluş
64 okunma

50 Yaşına Girdiğine İnanmanın Zor Olduğu 8 Önemli Teknolojik Buluş

ABONE OL
Ekim 17, 2021 12:36
50 Yaşına Girdiğine İnanmanın Zor Olduğu 8 Önemli Teknolojik Buluş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük temennilerle girdiğimiz 2021 seneyi o kadar da umut ettiğimiz gibi geçmiyor olabilir. Ancak dünyada hoş şeyler de oluyor.

Bu haberimizde 2021 senesinde 50. yaşını kutlayan ehemmiyetli teknolojik buluşlara yakından bakıyıoruz. Yalnız şimdiden uyaralım. Bunlardan bazıları suratımızı tebessümdürürken bazıları da “İhtiyarlamışız…” diye dertlendirecek cinsten.

2021 senesinde 50 yaşına giren teknolojik buluşlar:

İlk e-posta İlk uzay istasyonu Disket Cep hesap aygıtı İlk chat odası İlk yumuşak kontakt lensler İlk mikroişlemci Apollo 14 vazifeyi

İlk e-posta

mail

E-postanın yaratıcısı olarak tanınan MIT mezunu Ray Tomlinson’ın ilk e-postayı yollamasının üzerinden 50 sene geçti. Tomlinson’dan evvel de e-posta sevk edilebiliyordu ancak yalnızca aynı bilgisayarı kullanan şahıslar arasında. Tomlinson sayesinde ARPANET’e bağlı değişik kullanıcılar birbirine e-posta yollayabilmeye başladı.

Pespaye yörüngeye sevk edilen ilk uzay istasyonu

salyut 1

İnsanlık bundan bütün 50 sene evvel ilk uzay istasyonuna kavuştu. Sovyetler Birliği tarafından uzaya sevk edilen ve 175 gün pespaye yörüngede kalan Salyut 1 isimli uzay istasyonu, bu sene 50. yaşını kutlayan şeyler arasında.

Disket

disket

İhtiyarladığınızı sezdirecek bir nesne daha… Bu sene 50. yaşını kutlayan şeyler arasında disket de var. Reelinde 1960’ların sonuna doğru buluş edilen disket, 1971’de ticari biçimde kullanılabilir hale geldi.

Cep hesap aygıtı

cep hesap makinesi

Amerikan teknoloji işletmeyi Texas Instruments, 1971 senesinde bir hayli insanın hayatını değiştirecek kalitede bir şey üretti: cep hesap aygıtı. Devasa hesap cihazlarının ardından işleri epeyce kolaylaştıran cep hesap aygıtı da bu sene 50. yaşını kutluyor.

İlk chat odası

chat

Bilgisayar bilimci Murray Turoff, dünyadaki ilk sohbet programı EMISARI’yi geliştireli 50 yıl oldu. Bu büyüme, tüm anlık iletileşme platformlarının atası kabul ediliyor.

İlk yumuşak kontakt lensler

lens

İlk kere 1887’de buluş edilen kontakt lenslerin daha rahat bir versiyonu olan yumuşak kontakt lensler 1971’de buluş edildi. Şu anda dünya genelinde 140 milyondan fazla insanın kullandığı düşünülen kontakt lensler de bu sene 50. yaşını kutlayan nesneler arasında.

Dünyanın ilk mikroişlemcisi

mikroişlemci

Intel’in dünyanın ilk mikroişlemcisi Intel 4004’ü çıkarmasının üzerinden bütün 50 yıl geçti.

Apollo 14 vazifeyi

apollo 14

Apollo 14, Amerika Birleşik Devletleri’nin Apollo programındaki insanlı sekizinci misyondu. Ayrıca Ay’a iniş yapılan üçüncü misyondu. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.