31 bin okulun durumu meçhul
88 okunma

31 bin okulun durumu meçhul

ABONE OL
Ekim 16, 2021 03:28
31 bin okulun durumu meçhul
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulusal Eğitim Bakanı Millî Eğitim Bakanlığı Mahmut Özer, son 10 senede 1500 adet eğitim müessesesinin zelzeleye dayanıklı olmadığı bahanesiyle devrildiğini açıkladı. 2011 senesinden bu yana da ülke genelinde 5 binden fazla eğitim müessesesine zelzele dayanıklılık testi yapıldı. 2 bin eğitim müesseseyi ise zelzeleye karşı kuvvetlendirildi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Çocuklarımızın can güvenliğini tehdit eden, zelzeleye dayanıksız öbür mektepleri serilikle kuvvetlendirin veya yenileyin” diye konuştu.

Mahmut Özer

Bakan Mahmut Özer, Tutdere’nin sual önergesini yanıtladı ve 2000 seneyi evveli 1998 zelzele idaremeliği evveli yapılmış ve kullanım ömrünü doldurmamış binaların teftişinin yapıldığını belirtti. Bakan Özer, binaların kuvvetlendirildiğini, teknik ve ekonomik olarak kuvvetlendirilmesi olası olmayanların ise devrilerek yenisinin yapıldığını söyledi.

Abdurrahman Tutdere

Bakan Mahmut Özer’in cevabını değerlendiren CHP’li Vekil Abdurrahman Tutdere, “Zelzele idaremeliğinden evvel inşa edilen ülkemiz genelindeki 31 bin 307 adet mektep var. Bunların kuvvetlendirme gereksiniminin bulunup bulunmadığı mevzusunda bir açıklama yok. Çocuklarımızın can güvenliğini tehdit eden zelzeleye dayanıksız mektep binalarının da serilikle kuvvetlendirilmesi veya yenilenmesi gerekiyor” laflarını kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.