3 Avrupa Ülkesinin, Paris İklim Anlaşması’nı Kabul Etmesi İçin Türkiye’ye ‘Para Teklif Ettiği’ İddia Edildi
62 okunma

3 Avrupa Ülkesinin, Paris İklim Anlaşması’nı Kabul Etmesi İçin Türkiye’ye ‘Para Teklif Ettiği’ İddia Edildi

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:36
3 Avrupa Ülkesinin, Paris İklim Anlaşması’nı Kabul Etmesi İçin Türkiye’ye ‘Para Teklif Ettiği’ İddia Edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde iklim farklılığı gayreti için oldukça ehemmiyetli bir adım atıldı. Türkiye, Paris İklim Anlaşması’nı kabul etti. Bu adım ile beraber ülkemiz, 2053 senesine kadar sıfır emisyon lafı verdi.

Uyuşmanın kabulünün ardından gelen ilk büyük adım ise ‘Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın isminin ‘Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı’ olarak değişmesi oldu. Ayrıca bakanlık bünyesinde İklim Farklılığı ve Geçim Koordinasyon Heyeti ve İklim Farklılığı Başkanlığı’nın kurulacağı bilgisi de paylaşıldı.

Türkiye iklim mevzusunda harekete geçmişken, uyuşmanın imza atılmasına müteveccih ehemmiyetli bir iddia ortaya atıldı:

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na katılması sonrası, bu büyüme dünya medyasında da yer buldu. Mevzuyla alakalı çıkan haberlerden en dikkat çekici olanı ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir gazetecilik organizasyonu olan Politico’da yer alan bir haberdi.

Politico’nun kimliklerine dair rastgele bir bilgi vermediği ‘iki şahsa’ katlandırdığı habere göre Paris İklim Anlaşması’nı kabul etmesi için İngiltere, Almanya ve Fransa Türkiye’ye para öneri etti. Bu ‘mali takviyenin’ kaynağının hükümetler mi yoksa bankalar mı olduğunun da öğrenilmediği ayrıntısının verildiği haberde Türkiye’nin sıfır emisyon lafından da bahsedildi. Haberde ayrıca iddia edilen mali destek uyuşmasına illişkin ayrıntıların önümüzdeki günlerde paylaşılacağı bilgisine de yer verildi.

İddia, IFC tarafından yalanlandı:

Kaynağı bütün olarak belirsiz bu iddia, Beynelmilel Finans Müesseseyi IFC tarafından yalanlandı. Mevzuya ait açıklama yapan bir IFC lafçısı, Türkiye’yi attığı bu adım nedeniyle desteklemekten memnun olduklarını, ancak bu emelle Türkiye’ye fon vaat edildiği iddialarının aslı yansıtmadığını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.