23 bin personelle vale ve ticari taksilere dev denetim
40 okunma

23 bin personelle vale ve ticari taksilere dev denetim

ABONE OL
Ekim 17, 2021 09:38
23 bin personelle vale ve ticari taksilere dev denetim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uygulamada ayrıca 12 bin 139 ticari taksi sorgulandı, 73’ü trafikten men edildi

Vale hizmeti sunumuna ve alımına ait usul ve temelleri tertip eden  “Firmalar ve İşyerlerinin Vasıta Park Hizmetlerinin Vale Yürütülmesine Ait İdaremelik” geçen sene Resmi Gazete’de yayımlanmış, bu senenin Temmuz ayında ise yürürlüğe girmişti. Bu tertip etme ile vale hizmetine ait genel ilke ve temeller ile vale hizmeti veren firmalar, iş yerleri, vale görevlisinde aranacak koşullar ve bunların yetki ve mesullükleri net bir biçimde tanımlanmıştı. 

Buna göre vale  hizmeti sunan iş yeri ruhsatına bu hizmeti ana faaliyetine ikincil faaliyet olarak ilave ettirecek. İlave Ettirmeyen iş yerleri  bu hizmeti sunamayacak. Vale hizmeti sunan iş yerlerinin bu hizmeti veren firmaya kendi mülkiyeti içinde veya kiralayacağı otopark alanında yer göstermesi gerekli olacak. Vale hizmeti almanın gerekli olmadığını belirtir levhanın herkesin göreceği biçimde asılı olacak ve alıcılar vale hizmeti almaya zorlanamayacak. Vale hizmet kıymetinin sürücünün göreöğreneceği biçimde tabelada belirtilecek.  Vale hizmeti sunan şirket ve işyerleri, vasıta teslimini makbuz ile yapacak, mümkün zarar ve cezayı ise ödemekle mükellef olacak. Sunulan vale hizmeti  en fazla 3 km yarıçapı içerisinde karşılanacak. Hizmet değeri, şirketçinin esnaf veya tacir sıfatına bağlı olarak alakalı mevzuat çerçevesinde tanımlanan maliyet tarifesini geçemeyecek. Fiyatsız otopark alanları içerisinde, karayollarında ve ulusun kullanımına sarih alanlarda vale hizmeti için özel alan parçalayamayacak. Vale firması ile iş yeri arasında tertip edilen hizmet kontratının bir suretinin yetkili yönete; istihdam edilen vale görevlilerinin listesinin bir suretinin ise yetkili yönete ve kolluk ünitelerine belirtilen zamanlar içerisinde verilecek. Vale hizmetinin, vale tanıtım kartını takan ve vale elbiseyi giyen personel harici şahıslar tarafından verilmeyecek. Otopark alanını kayıt altına alacak güvenlik kamerası olacak. Vale hizmeti verilirken Karayolları Trafik İdaremeliğinde gösterilen öteki kural, yasak, gereklilik veya yükümlüklere uyulacak. Vale hizmetinde çalıştırılacak şahısların; Türk Ceza Yasasının 53 namcı maddesinde belirtilen zamanlar geçmiş ve bağışlamaya uğramış olsa dahi; Devletin güvenliğine karşı kabahatler, anayasal kumpasa ve bu kumpasın işleyişine karşı kabahatler, hırsızlık, uyuşturucu veya uyarıcı madde; yapım ve ticareti, kullanılmasını basitleştirmesi, kullanmak için satın alması, kabul etmesi veya- bulundurması ya da kullanması, cinsel atak kabahatlerinden mahkum olmamış olması veya bu kabahatlerden hakkında kovuşturma bulunmayacak.Son beş sene içerisinde; şuurlu taksirli olarak vefatlı trafik kazalarına karışmamış olacak. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeler alarak ya da içkili olarak vasıta kullanma ve sürat kurallarını ihlal sebebiyle sürücü evrakının birden fazla geri alınmamış olması veya daimi olarak iptal edilmemiş olacak.

 

TEFTİŞLERE 23 BİN PERSONEL KATILDI

Bu kararlar kapsamında ülke genelinde dün 6 bin 939 emniyet ve 16 bin 83 jandarma personeli olmak üzere toplam 23 bin 22 personel, 6 bin 689 takım ve 97 dedektör köpeği ile 5 bin 32 noktada eş zamanlı olarak Vale Hizmetleri İle Ticari Taksi Sürücülerine Müteveccih uygulama asıllaştı.

Vale hizmeti sunan firmalara ve vale personeline müteveccih yapılan teftişlerde;

1.359’u jandarma bölgesinde  olmak üzere toplam 4.034 şirket ile 141 jandarma bölgesinde bulunan toplam 1.778 vale personeli sorgulandı. 

559 FİRMAYA ZABIT YAKALANDI

Teftişlerde  alakalı idaremelik çerçevesinde beceriksizliği tespit edilen 559 firmaya zabıt yakalandı, 53 şirket ile 45 valeye yönetimsel yaptırım uygulandı.

12 BİN 139 TİCARİ TAKSİ SORGULANDI, 73’Ü TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Ticari taksi sürücülerine müteveccih yapılan teftişlerde ise 12 bin 139 ticari taksi hakimiyet edildi. Bu hakimiyetlerde 73 ticari taksi trafikten men edilirken, 1 sürücü evrakı geri alındı.  Ayrıca 20 ticari taksiye 5326 rakamlı Kusurlar Yasayı’ndan ve 722 ticari taksiye de 2918 rakamlı Karayolları Trafik Yasayı’ndan olmak üzere toplam 742 ticari taksiye cezai harekât uygulandı.En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.