18 Ekim Dünya Menopoz Günü: Menopozu rahat geçirmek mümkün
191 okunma

18 Ekim Dünya Menopoz Günü: Menopozu rahat geçirmek mümkün

ABONE OL
Ekim 14, 2021 10:47
18 Ekim Dünya Menopoz Günü: Menopozu rahat geçirmek mümkün
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adetlerin sona ermesi anlamına gelen menopoz; ateş basması, uyku sorunları, regl düzensizlikleri, sık idrara çıkma gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Birçok kadının kaygıyla beklediği menopoz dönemini yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle rahat geçirmek mümkün.

Aile ve toplum açısından en değerli dönem

Menopoz sürecinde düzenli jinekolojik muayenenin çok önemli olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nilgün Tandoğan, “Meme muayenesi ve rahim ağzı kanser testi rutin olarak yapılmalı. Biz tanı koymak için hormon düzeylerini değerlendiriyoruz ve menopoz geçiş dönemi ise, gerekiyorsa tedaviye geçiyoruz.” dedi.

Tandoğan, menopozun hastalık olmadığını, doğal bir süreç olduğunu belirterek “İnsan hayatının uzaması nedeniyle kadınların menopozda geçirdiği süre uzamaya başladı. Eskiden kadınlar menopoza girdiğinde yaşlandığını düşünüyordu ama şimdi yaşam süresi uzadı. Vücutta çok fazla değişiklik söz konusu değil. Beslenme şekli, kilo, sigara, alkol, kafein tüketimi önemli. Düzenli egzersiz yapmayı öneriyoruz. Günlük yarım saatlik ya da haftada 3 gün birer saatlik yürüyüş ve bisiklet gibi egzersizlerin yapılması gerekir. Kas ve kemikleri kuvvetlendiren ağırlık kaldırma ve germe egzersizleri de ileriki süreçte kemik erimesine karşı koruyucu olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kadınların aktivitelerine dikkat ederek, yaşam tarzlarını değiştirerek, bunun olması gereken bir süreç olduğunu bilerek daha rahat menopoz geçireceklerini dile getiren Tandoğan, kadının deneyim ve tecrübesinin en yoğun olduğu, aile ve toplum açısından en değerli dönem olduğunu söyledi.

Kalp sağlığıyla ilgili daha dikkatli olmak gerekiyor

Menopoz döneminde kadınların en büyük şikayetinin göbek bölgesinde yağlanma ve kilo alma olduğunu belirten Dyt. Figen Fişekçi Üvez, “Çünkü ostrojen hormonunun metabolizmanın hızı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bunun dışında kemik erimesiyle ilgili şikayetler artabilir. Onun dışında kolestrol seviyelerinde artış söz konusu olabiliyor. Bu dönemde kadınların kalp sağlığıyla ilgili daha dikkatli olmaları gerekiyor. Beslenme konusunda şekerli ve unlu ürünlerden uzak durmak, yeteri kadar su içmek gerekir. Kolestrol seviyesini dengede tutmak için hayvansal kaynaklı gıdalardan uzak durmak gerekir.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.