136 Ülke Uluslararası Anlaşmayı Kabul Etti, Teknoloji Şirketleri Artık Daha Fazla Vergi Ödeyecek
64 okunma

136 Ülke Uluslararası Anlaşmayı Kabul Etti, Teknoloji Şirketleri Artık Daha Fazla Vergi Ödeyecek

ABONE OL
Ekim 13, 2021 21:44
136 Ülke Uluslararası Anlaşmayı Kabul Etti, Teknoloji Şirketleri Artık Daha Fazla Vergi Ödeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyük teknoloji firmaları çalışmalarını düşük vergi alan ülkelerde sürdürerek, vergi yükünü eksiltiyordu. OECD’ye bağlı ülkelerin yeni imza attığı uyuşmayla küresel vergi oranı %15 olarak tanımlandı.

Yeni karar sonrasında firmalar artık az gelişmiş ülkelerde yatırım yaparak düşük vergi ihtimalinden yaralanamayacak ve daha öncekisinden daha fazla vergi ödeyecek. Yeni tertip etme hükümetler ve yatırımcılar tarafından tenkit alıyor.

Büyümekte olan ülkeler yeni uyuşmadan memnun değil

sosyal medya

Facebook’un küresel işlerden mesul Başkan Yardımcısı Nick Clegg’in, perşembe günü yaptığı açıklamaya göre firma, yeni tertip etmeyle daha fazla vergi ödeyecek. Clegg yeni uyuşma ile alakalı düşüncelerini, “Vergi sisteminin, firmalara karar sağlarken ulusun güvenini de idaremesi gerekiyor. Ortaya bir beynelmilel uzlaşma çıkmasını görmekten memnuniyet dinliyoruz” biçiminde açıkladı.

Daha yüksek vergi oranını bekleyen büyümekte olan ülkeler kendilerinin dikkate alınmadıklarını iddia ediyor. Vergi hududunun getirilmesi yabancı yatırımcı sürüklemek için vergi oranlarını kısan ülkeler için bir mesele oluşturmasa da büyümekte olan ülkeler uyuşmadan memnun değil. Kabul edilen %15’lik orandan memnun olmayan ülkeler, gelişmiş ülkelerin kendilerini görmezden geldiğini iddia ediyor. Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, vergi oranları için sunulan önerilerin memnun etmediğini ve az gelişmiş ülkelerin “makûs ve daha makûs” arasında seçim yapma zorunluluğunda vazgeçildiğini söyledi. 

Ayrıca vergiler ile alakalı uzun zamandır çalışmalarını yürüten Oxfam ve eş sivil destek kuruluşları, bu oranların vergi için ülke değiştiren işletmelerin önüne geçilmesine destekçi olamayacağını belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.